Światło we wnętrzu
Projekt wnętrza to przede wszystkim połączenie estetyki i funkcjonalności, jednak to światło odgrywa kluczową rolę w budowaniu atmosfery. Barwa oświetlenia, natężenie, jego rozmieszczenie czy rodzaj opraw – to wszystko ma bardzo duży wpływ na to, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Wybór opraw światła a jego przeznaczenia
W zależności od tego, jaką funkcje ma dane pomieszczenie dobieramy odpowiedni rodzaj opraw. Pomieszczenia z przeznaczeniem do pracy potrzebują zupełnie innego doświetlenia niż np. sypialnia, w której stosujemy oświetlenie zdecydowanie bardziej subtelne i o niższym natężeniu, idealne do wyciszenia i wypoczynku. Może wyróżnić trzy główne rodzaje oświetlenia: światło ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Światło ogólne doświetla równomiernie całą przestrzeń, miejscowe – konkretne miejsca w czasie wykonywania czynności np. lampa biurkowa podczas pracy przy biurku, czy oświetlenie podszafkowe podczas gotowania. Dekoracyjne oprawy to oświetlenie odpowiedzialne za zbudowanie nastroju.
Oświetlenie również pozwala wyeksponować pewne elementy, podkreślić je, dodając tym samym głębi pomieszczeniu, tworząc trójwymiarowość. W tym wypadku świetnie sprawdzą się oprawy punktowe, które mają możliwość kierunkowania światła. Pozwoli nam to zaakcentować kluczowe elementy i zatrzymać odbiorcę na tym konkretnym obiekcie.
Źródło Flos
Jak światło wpływa na odbiór kolorów we wnętrzu
Światło i jego barwa potrafi wpływać na odbiór kolorów we wnętrzu. W zależności od tego jaką barwę zastosujemy, elementy i materiały we wnętrzu również zmienią nieco odcień. Z kolei kolory ścian, czy meble, duże powierzchnie we wnętrzach również mają wpływ na odbicie światła – ciemne powierzchnie pochłaniają światło, tworząc przestrzeń bardziej przytulną, natomiast jasne odbijają, dzięki temu pomieszczenie wydaje się być większe i bardziej przestronne. Jeśli stosujemy zróżnicowaną barwę światła to również powinna być ona odpowiednio dobrana wg funkcji pomieszczeń – w pomieszczeniach do relaksu może to być barwa ciepła, jednak w miejscach biurowych powinniśmy zastosować oświetlenie o barwie zbliżonego do naturalnego światła.
W naszych projektach światło to jeden z najważniejszych elementów wnętrza, to ono buduje emocje i nastrój. Projekt wnętrza to przede wszystkim historia o człowieku, a nie jedynie ściany, czy dodatki, dlatego atmosfera i nastrój jaki osiągniemy w danej przestrzeni jest dla nas ważny już na etapie wywiadu z Użytkownikiem. Tworzymy pewnego rodzaju historię, opowieść o emocjach.